Parametric facade design of the Standing Beauty

نمای پارامتریک – “زیبایی ایستاده”

در این پروژه ، ما تصمیم گرفتیم از “نمای پارامتریک” به عنوان موضوع اصلی استفاده کنیم. پروژه برای طراحی یک برج در خیابان 64 یوسف آباد بود. با این وجود چالش های بسیاری مانند طرح کلی سایت ، مسیرهای دسترسی ، ساختار و غیره وجود داشت. به عبارت دیگر ، ما از نرم افزارهای مختلفی مانند Revit برای ایجاد اسناد معماری ، Rhino و Grasshopper برای طراحی نمای پارامتریک ، Lumion برای ارائه ، و سرانجام با فتوشاپ چند مورد را اضافه کردیم. علاوه بر این ، ما برای ایجاد یک تعریف کاملاً پارامتریک برای طراحی نمای پارامتری خود ، ویژگی های مختلفی را برای فرآیند طراحی خود در نظر گرفتیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی اجرای روشها و راه حلهای مختلف برای اجرای کامل طراحی نمای پارامتریک، با ما باشید.

فرآیند طراحی نقشه سایت strong>

خیابان اسدآبادی از ترافیک زیادی برخوردار است ، بنابراین ما دو ورودی متفاوت و دسترسی در نظر گرفتیم. علاوه بر این ، سایت برای جلوگیری از ترافیک از خیابان 64 به جاده کند راه نیاز دارد در همین حال ، ما مسیر دسترسی متفاوتی را برای پرسنل و VIP فراهم کردیم. پس از آن ، ورودی پارکینگ و ساختمان از طریق کوچه عقب است. برای کنترل ترافیک ، کلیه وسایل نقلیه باید از کوچه 62 (جنوب ساختمان) خارج شوند. علاوه بر این ، مسیر دسترسی آتش نشانان و تاسیسات HVAC از طریق جاده عقب در جنوب غربی است که از کوچه پشتی سایت از خیابان 64 قابل دسترسی است. همه این مسائل به طور کامل به ویژگی هایی منتقل شدند که می توانند در طراحی نمای پارامتریک تأثیر داشته باشند.

ویژگی اصلی روند طراحی آسمان خراش، منظره است. این همچنین مفهوم اصلی طراحی نمای پارامتریک است. از همه مهمتر ، پیچ و تاب نرم و زیبا ساختمان باید از سنگ فرش شمال شرقی قابل مشاهده باشد. در نهایت ، یک فضای عمومی در جنوب غربی سایت برای اجتماعات اجتماعی وجود دارد.

طراحی نمای پارامتریک زیبایی ایستاده - طرح سایت
طرح ایستاده زیبایی – سایت

طراحی نمای پارامتریک

ما 4 مرحله برای طراحی نمای پارامتریک برداشته ایم:

  • در مرحله اول ، ما یک فریم(Frame) پیچیده را با استفاده از تجزیه و تحلیل سازه برای پاسخ به بار جانبی و باد ایجاد کردیم.
  • ثانیا ، ما قاب های عمودی را برای جا دادن پنجره ها ایجاد کردیم.
  • علاوه بر این ، ما یک ساختار قاب پنجره پویا طراحی کردیم
  • در نهایت، ما یک دال جلو را با در نظر گرفتن نور طراحی کرده ایم.
زیبایی ایستاده - تعریف Grasshopper
زیبایی ایستاده – تعریف Grasshopper

نمای دو پوسته – چالش طراحی پارامتری نما

چالش اصلی هنگام طراحی نمای پارامتریک اجرای نمای دو لایه بود. نمای دو پوسته ، سیستمی از طراحی نمای سازه ای متشکل از دو پوسته (یا نما) است که به گونه ای قرار گرفته است که هوا در حفره میانی جریان می یابد. تهویه حفره می تواند طبیعی ، با پشتیبانی فن یا مکانیکی باشد. جدا از نوع تهویه در داخل حفره ، منشا و مقصد هوا می تواند بیشتر به شرایط آب و هوایی ، کاربرد ، مکان ، ساعات کار ساختمان و استراتژی HVAC متفاوت باشد.

طراحی نمای پارامتریک از زیبایی ایستاده - نمای دو پوسته
زیبای ایستاده – نمای دو پوسته

پوسته های شیشه ای می توانند واحدهای شیشه ای تک یا دوجداره با فاصله 20 سانتی متر تا 2 متر باشند. علاوه بر این ، به دلایل محافظت و استخراج گرما در طول دوره خنک کننده ، دستگاه های سایه اتداز خورشیدی در داخل حفره قرار می گیرند.

طراحی پارامتریک از زیبایی ایستاده - نمای شب
زیبای ایستاده – دید شب

ما علاقه مند به بررسی موضوعات مختلف در معماری هستیم. به غیر از طراحی نمای پارامتری ، ما همچنین روال استفاده از هوش مصنوعی را در پروژه های خود آزمایش کردیم. می توانید در این پیوند و این یکی اطلاعات بیشتری کسب کنید. برای دیدن اسناد بیشتر در مورد این پروژه ، گالری را ببینید.

Related Posts_

Hybevo Logo

Want to know more form Hybevo?

Want to learn more about new trends in architecture? subscribe to get the latest update on our website.